W naszym cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.
W dzisiejszym - 21 - wydaniu publikujemy dwa pytania, które dotyczą czynności jakie należy wykonać przed montażem przydomowych turbin wiatrowych.
Pytanie 1:
Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę?
Odpowiedź:
Wykonanie turbiny wiatrowej na budynku, w zależności od jej wielkości i konstrukcji, może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę od organu administracji architektoniczno-budowlanej. Przydomowa turbina wiatrowa może być zakwalifikowana również jako urządzenie. Wtedy, w zależności od wysokości, jej instalacja na obiekcie budowlanym może wymagać zgłoszenia lub nie wymagać niczego.
Istotne jest użyte w prawie budowlanym pojęcie instalowania.
- Niewymagane zgłoszenie
Jak wskazują sądy administracyjne instalowanie to połączenie dwóch obiektów. Jeżeli towarzyszy temu zmiana parametrów użytkowych lub technicznych nowopowstałego obiektu, czy zmianie ulegają inne charakterystyczne parametry tego obiektu, to roboty budowlane należy kwalifikować jako przebudowę lub rozbudowę. Zatem zakwalifikowanie określonych robót jako instalowanie urządzeń na obiektach budowlanych może nastąpić tylko wtedy, gdy ich umiejscowienie na obiektach budowlanych nie stanowi rozbudowy, nadbudowy lub przebudowy tych obiektów. Zatem, nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia instalowanie na obiektach budowlanych (stanowiących albo niestanowiących całości techniczno-użytkowej) urządzeń, związanego z nimi osprzętu i urządzeń zasilających, o wysokości do 3 m.
- Wymagane zgłoszenie
W przypadku gdy wysokość instalowanego urządzenia przekracza 3 m – wymagane jest zgłoszenie.
- Wymagane pozwolenie na budowę
Kwalifikacja wykonania turbiny wiatrowej na budynku jako instalowania urządzenia nie będzie możliwa np., gdy konieczne będzie wykonanie masztu o określonej konstrukcji i mocowaniu, który będzie przenosił obciążenia i w ten sposób oddziaływał również na budynek. W takim przypadku wykonanie przydomowej turbiny wiatrowej będzie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę. Będzie tak również w przypadku wykonania turbiny bezpośrednio na gruncie, ponieważ część budowlana (fundament, konstrukcja) urządzenia technicznego stanowi budowlę.
- Zawsze wymagane
Niezależnie od tego, jeśli turbina miałaby zostać wykonana na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, zawsze będzie wymagać co najmniej zgłoszenia. Gdyby miała zostać wykonana na obiekcie budowanym wpisanym do rejestru zabytków - zawsze będzie wymagać pozwolenia na budowę.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. z 2021 r., poz. 724 ze zm.)
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r., poz. 682 ze zm.) – art 3 pkt 3, art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. a i art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. a
- Wyrok NSA z 19 stycznia 2023 r., sygn. akt II OSK 2620/21
- Wyrok NSA z 7 lutego 2023 r., sygn. akt II OSK 2786/21
- Wyrok WSA w Bydgoszczy z 25 lipca 2023 r., sygn. akt II SA/Bd 303/23
Pytanie 2:
Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?
Odpowiedź:
Przepisy nie przewidują obowiązku wykonania ekspertyzy stanu technicznego budynku przed wykonaniem na nim turbiny wiatrowej. Jednak w przypadku, gdy inwestycja, będzie wymagała zgłoszenia, organ administracji architektoniczno-budowlanej może żądać przedłożenia odpowiednich szkiców lub rysunków. Natomiast gdy będzie wymagała pozwolenia na budowę - konieczne jest sporządzenie projektu budowlanego przez uprawnionego projektanta.
Ponadto, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku powinny być poprzedzone ekspertyzą techniczną stanu konstrukcji i elementów budynku, z uwzględnieniem stanu podłoża gruntowego. Niezależnie od tego, obiekty budowlane, w zależności od ich rodzaju, podlegają okresowej (rocznej lub pięcioletniej) kontroli stanu technicznego.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r., poz. 682 ze zm.) – art. 30 ust. 2a pkt 2, art. 62
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r., poz. 1225) – § 206 ust. 2
Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB