Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Ciekawe interpretacje GUNB – sporządzanie projektu budowlanego

Powrót
Na zdjęciu: Blat biurka. Po lewej jego stronie leżą dwie książki, a na nich młotek sędziowski na podstawce. Po prawej stronie biurka leży kieszonkowy zegarek i stoi złota ozdobna waga.

W 35 wydaniu cyklu edukacyjnego: Ciekawe interpretacje GUNB, wyjaśniamy trzy zagadnienia związane z projektantem projektu budowlanego. W wydaniu: kto podpisuje projekt budowlany i składa oświadczenie projektanta o sporządzeniu projektu budowlanego, czy istnieje wzór oświadczenia projektanta o sporządzeniu projektu technicznego przy zawiadomieniu o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Pytanie 1

Czy na projekcie budowlanym podpisuje się tylko jeden projektant?

Odpowiedź

Projektant sam podpisuje projekt, jeżeli posiada uprawnienia budowlane do wykonania określonego projektu w całości tzn.: projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego lub projektu technicznego.  Nie ma wtedy obowiązku zapewnienia udziału innych osób, które posiadają uprawnienia budowlane w opracowaniu tego projektu. Jeżeli nie posiada on odpowiednich uprawnień, projekt budowlany podpisują wszystkie osoby, które brały udział w jego opracowaniu i sprawdzeniu. 

Wyjaśnienie

Do podstawowych obowiązków projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z:

  • wymaganiami ustawy,
  • ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych, które dotyczą zamierzenia budowlanego,
  • obowiązującymi przepisami,
  • zasadami wiedzy technicznej.

Uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności, uprawniają do sporządzania projektu budowlanego i poszczególnych opracowań projektowych, które stanowią elementy projektu budowlanego, w zakresie tej specjalności. Projektant musi zapewnić, udział w opracowaniu projektu budowlanego osób, które posiadają uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności. Jest to jego obowiązek w przypadku, gdy sam nie posiada odpowiednich uprawnień budowlanych w określonym zakresie do opracowania konkretnego projektu.

Projektant odpowiada również za wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez ww. osoby opracowań projektowych. Musi zapewnić uwzględnienie zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie budowy, jak również specyfiki projektu budowlanego. Do jego obowiązków należy również zapewnienie zgodności projektu technicznego z projektem zagospodarowania działki lub terenu i projektem architektoniczno-budowlanym.

Przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego określają wymogi odnośnie podpisywania poszczególnych elementów projektu budowlanego. Zgodnie z tym rozporządzeniem projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny zawierają:

  • stronę tytułową,
  • spis treści,
  • część opisową,
  • część rysunkową.

Na stronie tytułowej zamieszcza się:

  • datę opracowania,
  • imię i nazwisko,
  • specjalność,
  • numer uprawnień budowlanych osoby, która posiada uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności i opracowała daną część projektu budowlanego. Przy czym należy określić zakres sporządzonego przez nią opracowania.

Podpis na stronie tytułowej ww. projektów zamieszcza się w dokumentacji sporządzonej w postaci papierowej. W przypadku dokumentacji projektowej sporządzanej w postaci elektronicznej plik opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.

Podsumowanie

Projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny podpisują wszystkie osoby, które brały udział w opracowaniu danego opracowania projektowego. Osoby te podpisują się na stronie tytułowej tego opracowania lub podpisują plik komputerowy, w którym to opracowanie jest zapisane. Osobą biorącą udział w opracowaniu projektu budowlanego będzie zarówno projektant, który zapewnia udział w jego opracowaniu osób z uprawnieniami budowlanymi do projektowania w odpowiedniej specjalności i koordynuje ich pracę, ale również te właśnie osoby. Na nich ciąży obowiązek podpisania się na wszystkich opracowaniach projektowych, w których brali udział.

Warto zwrócić uwagę, że z przepisów nie wynika, aby osoba biorąca udział w jednym opracowaniu projektowym (np. projekcie technicznym) miała się podpisać na stronie tytułowej innego opracowania projektowego (np. projektu zagospodarowania działki lub terenu), w opracowaniu którego nie brała udziału. Natomiast jeżeli projekt architektoniczno-budowlany lub projekt techniczny podlega sprawdzeniu, na stronie tytułowej zamieszcza się dodatkowo imię i nazwisko, specjalność, numer uprawnień budowlanych i datę sprawdzenia. Osoba, która sprawdza projekt musi się podpisać na projekcie budowlanym w postaci papierowej. Jeżeli jest to projekt sporządzony w postaci elektronicznej w zakresie objętym plikiem komputerowym opatruje ten plik kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.

Podstawa prawna

1. Ustawa – Prawo budowlane: art. 20 ust. 1 pkt 1-1aa, art. 34 ust 2b

2. Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego: § 7 ust. 1, § 7 ust. 2 pkt 3-4, § 7 ust. 3-4

 

Pytanie 2

Czy każdy projektant, który bierze udział w opracowaniu projektu budowlanego, zobowiązany jest do złożenia oświadczenie projektanta o sporządzeniu projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej?

Odpowiedź

Oświadczenia o sporządzeniu projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej nie składa każdy projektant. Oświadczenie to składa tylko projektant, który zapewnia, w razie potrzeby, udział w opracowaniu projektu budowlanego osób z uprawnieniami budowlanymi do projektowania w odpowiedniej specjalności i koordynuje ich pracę.

Wyjaśnienie

Do projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego dołącza się oświadczenie projektanta o sporządzeniu projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej.

Do obowiązków projektanta należy zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu budowlanego osób, które posiadają uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności.

Tym samym należy uznać, że tylko ten jeden projektant, który zapewnia, w razie potrzeby, udział w projekcie innych osób, składa oświadczenie o sporządzeniu projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej. Osoby, które biorą udział w opracowaniu projektu budowlanego, nie mają obowiązku składania takiego oświadczenia. W oświadczeniu projektanta, jedynie wskazuje się imiona, nazwiska, numer uprawnień budowlanych lub numer decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych osób, które wzięły udział w opracowaniu projektu.

Natomiast ocena posiadanych przez projektanta uprawnień budowlanych, w odniesieniu do konkretnego projektu budowlanego, należy do właściwego miejscowo organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Podstawa prawna

1. Ustawa – Prawo budowlane: art. 20 ust. 1 pkt 1a, art. 34 ust. 3d pkt 3, art. 34 ust. 3e, art. 35 ust. 1 pkt 4

 

Pytanie 3

Czy istnieje wzór oświadczenia projektanta o sporządzeniu projektu technicznego przy zawiadomieniu o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych?

Odpowiedź

Ustawodawca nie upoważnił ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa do określenia wzoru takiego oświadczenia. Nie istnieje zatem oficjalny wzór oświadczenia projektanta i projektanta, który projekt sprawdza, o sporządzeniu projektu technicznego.

Wyjaśnienie

Inwestor składa do organu nadzoru budowlanego zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Załącznikiem do zawiadomienia jest oświadczenie lub kopia oświadczenia projektanta i projektanta, który projekt sprawdza, o sporządzeniu projektu technicznego zamierzenia budowlanego zgodnie z:

  • obowiązującymi przepisami,
  • zasadami wiedzy technicznej,
  • projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym
  • rozstrzygnięciami, które dotyczą tego zamierzenia.

Prawo budowlane nie precyzuje treści, jakie powinny być zamieszczone w oświadczeniu. Oświadczenie informuje o sporządzeniu projektu technicznego, które dotyczy konkretnego zamierzenia budowlanego. Zatem powinny w nim być zamieszczone dane zamierzenia budowlanego, które pozwolą na prawidłowe zidentyfikowanie tego zamierzenia.  Treść nie powinna budzić wątpliwości, jakiej inwestycji dotyczy oświadczenie. Zamieszczenie w oświadczeniu numeru decyzji o pozwoleniu na budowę pozwoli na prawidłową identyfikację danej inwestycji.

Prawo budowlane nie przewiduje możliwości odmowy przez organ nadzoru budowlanego przyjęcia zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Nie przewiduje również wydawania postanowienia o uzupełnieniu zawiadomienia czy pozostawienia zawiadomienia bez rozpoznania. Zawiadomienie jest bowiem jedynie jednostronną czynnością ze strony inwestora i ma charakter informacyjny dla organu. Nie wszczyna postępowania administracyjnego.

Podstawa prawna

1. Ustawa – Prawo budowlane: art. 41, art. 41 ust. 4a pkt 2

 

O cyklu

W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.

Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB

Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB