Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Ciekawe interpretacje GUNB – zakaz reformationis in peius

Powrót
Na zdjęciu: Blat biurka. Po lewej jego stronie leżą dwie książki, a na nich młotek sędziowski na podstawce. Po prawej stronie biurka leży kieszonkowy zegarek i stoi złota ozdobna waga.

W naszym cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.

Dzisiaj publikujemy 19 wydanie, które dotyczy zakazu wydania decyzji na niekorzyść strony odwołującej się.

Przepis:

Art. 139 k.p.a. – zakaz reformationis in peius

Znaczenie:

Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, chyba że zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub rażąco narusza interes społeczny.

Opis sprawy:

Wojewoda na wniosek wszczął postępowanie nieważnościowe w stosunku do decyzji o pozwoleniu na budowę z 2000 r. Wojewoda wydał decyzję, w której stwierdził w części wydanie z naruszeniem prawa tej decyzji. Jednocześnie, z powodu upływu lat, odmówił w tej części stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę. W pozostałej części również odmówił stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę. To znaczy, że pomimo wydania decyzji o pozwoleniu na budowę częściowo z naruszeniem prawa nie stwierdzono jej nieważności.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego uchylił powyższą decyzję w części, w której Wojewoda stwierdził wydanie z naruszeniem prawa pozwolenia na budowę z 2000 r. GINB odmówił w tej części stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę. W pozostałej części utrzymał w mocy decyzję Wojewody. GINB uznał, że w sprawie nie ma w ogóle rażącego naruszenia prawa.

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję GINB wniosła osoba, na której wniosek zostało wszczęte postępowanie nieważnościowe. Jeden z zarzutów dotyczył naruszenia zakazu reformationis in peius.

Wyrok:

WSA w Warszawie z 22 września 2023 r., sygn. akt VII SA/Wa 1008/23

Zdaniem Sądu decyzja Wojewody jest decyzją wydaną z rażącym naruszeniem prawa. Organ I instancji czyli Wojewoda dysponując pełnym materiałem dowodowym zobowiązany jest do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy. Sytuacja, w której nie dokonał on oceny wystąpienia łącznie wszystkich kluczowych przesłanek rażącego naruszenia prawa, jakie wywoływać musi decyzja dotknięta wadą, jest nie do zaakceptowania w państwie praworządnym. Sąd stwierdził, że to jest naruszenie norm prawa mające charakter rażący. Dlatego w stosunku do decyzji GINB zakaz reformationis in peius nie obowiązuje.

Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego art. 139, art. 156 § 1 pkt 2.

 

Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB