W ubiegłym roku organy nadzoru budowlanego przeprowadziły 946 kontroli rynku wyrobów budowlanych i skontrolowali 2773 wyrobów budowlanych – wynika z podsumowania przygotowanego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Zapoznaj się z całym raportem.
Publikujemy raport podsumowujący miniony rok w zakresie wyników kontroli rynku wyrobów budowlanych. Na stronie urzędu można także znaleźć raporty z lat poprzednich wraz z rocznymi planami kontroli.
Z podsumowania GUNB za ubiegły rok wynika, że w przypadku aż 30% kontrolowanych wyrobów stwierdzono nieprawidłowości formalne. Widać zatem stałą potrzebę nadzoru nad rynkiem wyrobów budowlanych, tak aby udostępniane konsumentom na rynku wyroby spełniały wymagania w zakresie informacji i dokumentów, które są obowiązkowo przekazywane wraz z nimi, a także by faktycznie wykazywały te właściwości użytkowe, które deklaruje producent. Jest to szczególnie ważne, gdyż nabywcy trudno jest stwierdzić, czy materiały budowlane dostępne na rynku posiadają odpowiednie właściwości użytkowe. Dlatego poza prowadzonymi czynnościami kontrolnymi, wyjaśniamy i edukujemy jak bezpiecznie i świadomie kupować materiały budowlane, aby uniknąć nietrafionych decyzji. – mówi Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego
Organy nadzoru nad runkiem wyrobów budowlanych
Nadzór nad rynkiem wyrobów budowlanych to jedno z zadań nadzoru budowlanego w Polsce. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wraz z Wojewódzkimi Inspektorami Nadzoru Budowlanego kontrolują wyroby budowlane wprowadzone do obrotu i udostępniane na rynku.
Za zadania te w GUNB odpowiada Departament Wyrobów Budowlanych. Zajmuje się on również interpretacją przepisów prawnych w sprawach wyrobów budowlanych.
Bezpieczeństwo klientów
Celem działań kontrolnych na tym rynku jest sprawdzenie m.in. czy wyroby budowlane posiadają deklarowane przez producenta właściwości użytkowe. Są to np.
- poziom wytrzymałości na ściskanie,
- klasa reakcji na ogień,
- współczynnik przenikania ciepła,
- wodoszczelność.
Właściwości użytkowe wyrobu sprawiają, że dany budynek jest trwały i bezpieczny. Przeciętny nabywca może nie potrafić tego stwierdzić, dlatego organy nadzoru budowlanego wykonują to zadanie.
Raport za 2023 r. w liczbach
- 946 przeprowadzonych kontroli,
- 2773 skontrolowane wyroby budowlane,
- 829 tj. 30% wyrobów, w których stwierdzono nieprawidłowości formalne,
- 22% przebadanych próbek wyrobów nieposiadających deklarowanych przez producenta właściwości użytkowych,
- 378 postępowań w sprawach wyrobów niespełniających wymagań.
Grupy wyrobów w których najczęściej pobierane były próbki do badań
W badanych grupach wyrobów szczególnej uwagi - ze względu na skalę nadużyć – wymagają:
- materiały termoizolacyjne,
- wyroby podłogowe i posadzkowe,
- wyroby murowe i wyroby związane.
Grupy wyrobów z negatywnymi wynikami badań
Najczęściej negatywne wyniki badań dotyczyły wyrobów z grup:
- Membrany, w tym stosowane w postaci płynnej, izolujące przed wodą lub parą wodną (43% negatywnych wyników),
- Materiały termoizolacyjne/ Złożone zestawy/systemy izolacyjne (31% negatywnych wyników)
- Urządzenia do ogrzewania pomieszczeń (25% negatywnych wyników),
- Kleje budowlane (23% negatywnych wyników),
- Wyroby podłogowe i posadzkowe (17% negatywnych wyników),
- Wyroby murowe i wyroby związane (11% negatywnych wyników).
Spadek negatywnych wyników badań
Od 2016 r. widać znaczny spadek negatywnych wyników badań.
Z 60% w 2016 roku, wskaźnik ten w 2020 roku osiągnął wartość 23% i od tego czasu utrzymuje się prawie na równym poziomie, ze wzrostem lub spadkiem o 1-3 punkty procentowe.
Pomimo tendencji spadkowej poziom nieprawidłowości formalnych wśród kontrolowanych wyrobów budowlanych wciąż jest wysoki, co pokazuje, że nadzór nad rynkiem wyrobów budowlanych jest konieczny.
Raport GUNB „Informacja o kontroli rynku wyrobów budowlanych w 2023 r.”