Jak dbać o klimat, jaka jest jakość powietrza, którym oddychamy, rola samorządów w transformacji energetycznej oraz w jaki sposób adaptować się do zmian klimatycznych to m.in. tematyka przewodnia Metropolitalnych Dni Energii w Katowicach. Wydarzenie odbywało się w dniach 24-25 września br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz na placu Sławika i Antalla przed katowickim Spodkiem.
Konferencji i warsztatom towarzyszyły konkursy i pokazy plenerowe. W programie znalazły się wystąpienia m.in. przedstawicieli:
- Politechniki Śląskiej
- Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
- Urzędu Regulacji Energetyki
- Urzędu Miasta Katowice
- Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- oraz Fundacji działających w obszarze ochrony powietrza
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego reprezentowała Pani Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora, która przedstawiła funkcjonowanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – CEEB.
„Dni Energii to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń proekologicznych w Katowicach. Z jednej strony to okazja do rodzinnego i aktywnego spędzenia czasu w plenerze, a z drugiej możliwość uzyskania informacji chociażby o miejskich programach dopłat do wymiany źródeł ciepła. Walka o czyste powietrze to jedno z największych wyzwań dla wielu miast województwa śląskiego. W Katowicach od dłuższego czasu podejmujemy złożone, warte dziesiątki milionów złotych działania na walkę ze smogiem, a nasze miasto jest liderem w województwie śląskim w tym zakresie. Tylko w ubiegłym roku w Katowicach dofinansowano ze środków miasta wymianę 1120 „kopciuchów”, a dodatkowo 134 z programu „Czyste powietrze” – tak mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic zachęcając do udziału w wydarzeniu.
Organizatorami spotkania byli: Urząd Miasta Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.