18 września br. w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego odbyła się odprawa z udziałem Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Paszyka. Ponadto od 16 września w GUNB codziennie odbywają się stałe statusy zespołu roboczego GUNB ds. powodzi z Wojewódzkimi Inspektorami Nadzoru Budowlanego. Celem jest szybka wymiana informacji między wszystkimi województwami i sprawna koordynacja działań na terenach objętych powodzią.
Podczas odprawy z udziałem Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Paszyka, Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, podsumowała zrealizowane do tego czasu działania nadzoru budowlanego oraz plany na najbliższe dni.
„Dziękuję Panu Ministrowi za spotkanie i deklarację wsparcia. Jest to bardzo ważne dla całego nadzoru budowlanego. Aktualnie na terenach najbardziej dotkniętych powodzią działa blisko 100 osób z lokalnych jednostek. Na moją prośbę Wojewódzkie Inspektoraty Nadzoru Budowlanego pilnie oszacowały dostępne możliwości oddelegowania zespołów. Łącznie z pracownikami GUNB działania w terenie będzie wspierać 140 inspektorów nadzoru budowlanego i liczba ta z pewnością się zwiększy w ciągu najbliższych 48 godzin.” – zaraportowała Szefowa GUNB Dorota Cabańska.
Działania nadzoru budowlanego na zalanym terenie
Od poniedziałku 16 września br. w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego odbywają się stałe statusy z Wojewódzkimi Inspektorami Nadzoru Budowlanego. Celem jest szybka wymiana informacji między wszystkimi województwami. Dzięki temu działania realizowane są w pierwszej kolejności przez lokalny nadzór budowlany, który najlepiej zna swój teren i wie gdzie wody już ustąpiły i możliwe są oględziny na miejscu. W przypadku zgłoszenia potrzeb, do zespołów lokalnych dołączają dodatkowe zespoły z kraju.
„Ważne jest, by pomoc była systematyczna i uporządkowana, a co najważniejsze adekwatna do realnych potrzeb, reakcja w terenie. Potrzeby te zgłaszane są GUNB przez Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego (WINB).” – informuje Dorota Cabańska.
Na poziomie lokalnym działania koordynują WINB. Monitorują bieżącą sytuację przede wszystkim w zakresie:
- możliwości dotarcia do zalanych obiektów;
- szacowania skali powodzi na danym terenie, na podstawie której zgłaszają potrzeby dodatkowego wsparcia do GUNB;
- na poziomie GUNB odbywa się koordynacja działania zespołów z całego kraju.
Cel działań zespołów – bezpieczeństwo
Na tym etapie celem działania zespołów nadzoru budowlanego – lokalnych i dodatkowych – jest jak najszybsza i najszersza wstępna ocena uszkodzeń i zniszczeń. Umożliwi to zebranie informacji o skali szkód i pozwoli na podejmowanie dalszych działań.
W tym celu GUNB stworzył i wdraża uproszczone raportowanie.
Wszystkie działania i czynności nadzoru budowalnego zmierzają do pozyskania informacji o skali zniszczeń obiektów, ich rodzaju oraz bezpieczeństwa. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom na terenach objętych powodzią.
Bieżące raporty
Na podstaw danych gromadzonych na bieżąco z terenu, GUNB codziennie opracowuje i przekazuje do MRiT trzy raporty: rano, w południe i wieczorem.
Link do komunikatu MRiT: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/usprawniamy-proces-szacowania-strat-na-terenach-objetych-powodzia
Link do komunikatu GUNB: https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/mobilizacja-nadzoru-budowlanego-w-zwiazku-z-powodzia-na-poludniu-i-zachodzie-polski