Główny Urząd Nadzoru Budowlanego na spotkaniu z grupą testującą serwis eWykonaniaZastępcze podsumował etap testów. Testy trwały półtora miesiąca. W grupie testującej było 25 osób z powiatowych i wojewódzkich organów nadzoru budowlanego. Osoby testujące zgłosiły 114 zgłoszeń i pomysłów rozwojowych serwisu.
Podsumowanie testów
GUNB udostępnił interesariuszom serwis do testów 16 czerwca. Od tego dnia spływały pomysły i zgłoszenia. W testach wzięło udział 12 powiatowych i 3 wojewódzkie organy nadzoru budowlanego. W sumie 25 osób pracowało nad testami.
Spotkanie podsumowujące prace związane z testowaniem serwisu eWykonaniaZastępcze odbyło się 28 lipca.
Jakie i ile pomysłów zgłoszono
Grupa testująca przekazała GUNB 114 zgłoszeń i pomysłów rozwojowych serwisu eWykonaniaZastępcze. 62 zgłoszenia zostały przekazane programistom do wdrożenia przed oficjalnym uruchomieniem serwisu. Są to między innymi:
- uzupełnienie zakresu danych w ogłoszeniach i ofertach,
- umożliwienie szybkiego drukowania ogłoszeń i ofert przez urzędnika,
- szybkie filtrowanie ogłoszeń poprzez ‘Pokaż ogłoszenia tylko z mojego urzędu’,
- dopracowanie działania funkcjonalności ‘wstępnego odrzucenia oferty’
- możliwość dodawania przez wykonawcę ogłoszenia do ‘obserwowanych’.
W trakcie testów zgłoszono również cenne pomysły rozwojowe. Będą one realizowane na dalszym etapie. Są to między innymi:
- wersja mobilna systemu,
- panel do komunikacji wykonawca-urząd,
- funkcja przekazania ogłoszenia do współpracownika w ramach tego samego urzędu,
- porównywarka ofert,
- funkcja weryfikacji danych wykonawcy w GUS,
- wprowadzenie widoczności kalendarza na pulpicie.
O serwisie eWykonaniaZastępcze
Znalezienie wykonawcy do realizacji wykonań zastępczych nie jest łatwe dla nadzoru budowlanego z mniejszych powiatów. Może to wynikać z faktu, że w niewielkich miejscowościach, na których istnieje konieczność realizacji wykonania zastępczego, nie działa wiele firm budowlanych, a czasem wręcz nie ma ich wcale. Ponadto informacja o wykonaniach zastępczych często nie dociera szerzej niż do lokalnych odbiorców.
Tworzony przez GUNB serwis będzie udostępniał publicznie bazę ogłoszeń z całego kraju. Dzięki temu rozwiązaniu znalezienie wykonawcy może okazać się szybsze.
Czym są wykonania zastępcze
Zadaniem nadzoru budowlanego i organów administracji architektoniczno-budowlanej jest reagowanie na niewykonywanie przez inwestorów, właścicieli lub zarządców obiektów nałożonych na nich obowiązków. Mogą one dotyczyć np. rozbiórki, usunięcia nieprawidłowości w stanie technicznym, przywrócenia stanu poprzedniego i innych robót budowlanych.
W takich przypadkach organy mogą realizować tzw. wykonanie zastępcze. Szukają zastępczego wykonawcy do realizacji danego zobowiązania.
Jest to rozwiązanie, które z jednej strony usprawnia realizację danego obowiązku po stronie właściciela obiektu, z drugiej może generować zlecenia dla firm.
Serwis GUNB ma służyć usprawnieniu komunikacji pomiędzy organami nadzoru budowlanego a potencjalnymi wykonawcami wykonań zastępczych.