Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Portal eBudownictwo – 200 tys. użytkowników

Powrót
Laptop , na ekranie eBudownictwo

eBudownictwo to portal, który umożliwia dostęp do narzędzi cyfrowych uruchomionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Jest miejscem startowym dla obywateli i urzędników, którzy sięgają po rozwiązania cyfrowe przydatne w szeroko pojętym budownictwie. Portal działa od pół roku. W tym czasie skorzystało z niego 200 tys. osób. od pół roku.

"Portal eBudownictwo uruchomiliśmy 30 sierpnia ubiegłego roku, jako bramę dostępu do wszystkich naszych cyfrowych usług i narzędzi. Od tego czasu do dzisiaj skorzystało ze strony 200 tys. osób. Są to obywatele, którzy budują domy, przedsiębiorcy budowlani, projektanci, architekci i inne osoby pracujące w tej branży. To także urzędnicy, pracownicy organów uczestniczących w procesie budowlanym" - wskazuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

 

Rys. Portal eBudownictwo

O portalu

Główne cele portalu eBudownictwo to:

  • udostępnienie wszystkich narzędzi cyfrowych GUNB w jednym miejscu - dla obywateli i urzędników,
  • zwiększenie liczby osób zainteresowanych rozwiązaniami cyfrowymi GUNB,
  • popularyzacja cyfrowych usług budowlanych.

Dla obywateli

Z poziomu portalu obywatele mogą uzyskać dostęp do następujących narzędzi:

  • eBudownictwo Wnioski

To serwis internetowy, który umożliwia realizację najważniejszych procedur z obszaru budownictwa online. Poprzez stronę można szybko wypełnić właściwy wniosek i przesłać go do urzędu. W systemie jest zarejestrowanych 85 tys. użytkowników.

  • Elektroniczny Dziennik Budowy

To aplikacja webowa i mobilna do prowadzenia dziennika budowy online. W EDB można wystąpić z wnioskiem o wydanie dziennika budowy do właściwego terytorialnie organu administracji budowlanej, odebrać dziennik, a następnie powierzyć obowiązki kierownikowi budowy i pozostałym uczestnikom procesu budowlanego. W EDB jest zarejestrowanych 722 dzienników i 7 400 użytkowników.

  • Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego

c-KOB to aplikacja webowa i mobilna, która służy do prowadzenia książki obiektu budowlanego. c-KOB umożliwia w prosty sposób założenie i prowadzenie książki, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych z kontroli okresowych, o których mowa w art. 62 ustawy - Prawo budowlane. W c-KOB zarejestrowanych jest ok. 5 000 książek i 5 000 użytkowników spoza administracji.

  • Rejestr e-CRUB

Elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane i rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. e-CRUB to dane ok. 130 tys. osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Baza wykorzystywana jest przez organy w całej Polsce. Rejestr e-CRUB udostępnia część danych obywatelom w wyszukiwarce publicznej.

  • CEEB

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to pierwsza w Polsce baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Ewidencja budowana jest z informacji pozyskiwanych od właścicieli lub zarządców budynków. Dane dotyczą źródeł ciepła o mocy nominalnej mniejszej niż 1MW. Poprzez CEEB obywatele mogą m.in. wypełnić deklarację dotyczącą źródeł ogrzewania w budynku.

  • eWykonaniaZastępcze

Serwis internetowy, który wspiera postępowania organów w poszukiwaniu wykonawców do realizacji prac w procedurze wykonań zastępczych. W serwisie można przeglądać ogłoszenia dotyczące wykonań zastępczych z całego kraju i składać oferty. Z serwisu korzysta 420 użytkowników, w tym 96 wykonawców.

  • System nadzoru eSNRWB

Elektroniczny System Nadzoru nad Rynkiem Wyrobów Budowlanych powstał w celu wymiany informacji o wyrobach budowlanych między organami nadzoru budowlanego. System udostępnia obywatelom dane z badanych próbek. W systemie jest wprowadzonych 2880 wyników badań próbek.

  • Rejestr RWDZ

Rejestr Wniosków Decyzji i Zgłoszeń w wersji elektronicznej powstał w celu ułatwienia nadzorowania przez organ wyższego stopnia terminowości wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę. Rejestr udostępnia obywatelom m. in. dane z wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę. Liczba wydawanych decyzji w ciągu jednego roku przekracza 350 tys.

  • Akademia GUNB

Akademia GUNB to platforma szkoleniowa przygotowana przez ekspertów Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Liczba użytkowników Akademii wynosi ponad 6 tys. Akademia udostępnia 25 kursów z zagadnień związanych z prawem budowlanym. Liczba szkoleń systematycznie się poszerza.

Dla urzędników

Portal eBudownictwo w osobnej zakładce udostępnia narzędzia cyfrowe dla urzędów. Poza systemami, z których korzystają zarówno obywatele jak i urzędnicy, są tutaj następujące rozwiązania:

  • SOPAB

System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie powstał z myślą o usprawnieniu pracy organów. Jest pierwszym systemem dziedzinowym z obszaru budownictwa udostępnianym organom bezpłatnie. Wersja MVP systemu powstała w ubiegłym roku i jest obecnie rozwijana.

  • Forum Budownictwa

Forum Budownictwa zostało założone przez GUNB w celu wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk pomiędzy organami nadzoru budowlanego i organami administracji architektoniczno-budowlanej. Na forum zarejestrowanych jest ponad 3 tys. osób. Forum składa się z 10 forów tematycznych, 26 wątków głównych i wątków zakładanych przez użytkowników.

e-budownictwo.gunb.gov.pl