Główny Urząd Nadzoru Budowlanego od dzisiaj udostępnia testową wersję serwisu internetowego, który usprawni realizację wykonań zastępczych. Publiczna premiera serwisu planowana jest na przełomie lipca i sierpnia tego roku.
Testy serwisu
GUNB buduje serwis internetowy, który ma wpierać organy w procesie znalezienia wykonawców prac w procedurze wykonań zastępczych. Serwis powstaje w ścisłej współpracy z terenowymi organami nadzoru budowlanego w całym kraju. Do testów zostały włączone zarówno powiatowe, jak i wojewódzkie organy nadzoru budowlanego.
Etapy testów
Testowanie jest podzielone na trzy etapy:
- W pierwszym etapie sprawdzane będą podstawowe funkcjonalności konta urzędnika oraz część publiczna. Także weryfikacja zakresu danych i ich układ.
- W drugim etapie planowane jest uruchomienie dodatkowych funkcjonalności związanych z obsługą samego ogłoszenia.
- W trzecim będzie sprawdzane działanie profilu użytkownika od strony przedsiębiorcy – wykonawcy robót budowlanych.
Dlaczego to jest ważne
Znalezienie wykonawcy do realizacji wykonań zastępczych nie jest łatwe nadzoru budowlanego z mniejszych powiatów. Może to wynikać z faktu, że w niewielkich miejscowościach, na których istnieje konieczność realizacji wykonania zastępczego, nie działa wiele firm budowlanych, a czasem wręcz nie ma ich wcale. Ponadto informacja o wykonaniach zastępczych często nie dociera szerzej niż do lokalnych odbiorców.
Tworzony przez GUNB serwis będzie udostępniał publicznie bazę ogłoszeń z całego kraju. Dzięki temu rozwiązaniu znalezienie wykonawcy może okazać się szybsze.
Dla kogo serwis
- Terenowe organy nadzoru budowalnego
Ogłoszenia dotyczące takich wykonań jak np. prace rozbiórkowe i budowlane, w serwisie będą zamieszczać powiatowe i wojewódzkie organy nadzoru budowlanego oraz organy administracji architektoniczno-budowlanej.
- Przedsiębiorcy
Natomiast z bazy ogłoszeń będą korzystać przedsiębiorcy – firmy budowlane, które szukają nowych zleceń i chcą poszerzyć zakres terytorialny swojej działalności.
Czym są wykonania zastępcze
Zadaniem nadzoru budowlanego i organów administracji architektoniczno-budowlanej jest reagowanie na niewykonywanie przez inwestorów, właścicieli lub zarządców obiektów nałożonych na nich obowiązków. Mogą one dotyczyć np. rozbiórki, usunięcia nieprawidłowości w stanie technicznym, przywrócenia stanu poprzedniego i innych robót budowlanych.
W takich przypadkach organy mogą realizować tzw. wykonanie zastępcze. Szukają zastępczego wykonawcy do realizacji danego zobowiązania.
Jest to rozwiązanie, które z jednej strony usprawnia realizację danego obowiązku po stronie właściciela obiektu, z drugiej może generować zlecenia dla firm.
Serwis GUNB ma służyć usprawnieniu komunikacji pomiędzy organami nadzoru budowlanego a potencjalnymi wykonawcami wykonań zastępczych.