W środę, 17 maja 2023 roku w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego, w Warszawie, odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. BIM. W spotkaniu wzięła udział fińska delegacja złożona z Anny-Riitty Kallinen, Kierownik Projektu RAVA3Pro i Pekka Virkamäki, reprezentującego fińskie Ministerstwo Środowiska. Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Doroty Cabańskiej.
– Spotkania z praktykami są zawsze wartościowe. To świetna okazja do wymiany nie tylko wiedzy, ale też doświadczeń z praktycznego wdrażania danych rozwiązań. Dziś mamy okazję zapoznać się z doświadczeniami Finów, którzy z technologii BIM korzystają już od lat – powiedziała na wstępie spotkania Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Co to jest BIM
Technologia BIM (Building Information Modelling – Modelowanie informacji o budynku), to całościowy proces tworzenia informacji o budowanym obiekcie. W skrócie jest to cyfrowy proces budowania. BIM umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach. W procesie tym informacje o każdym użytym materiale i komponencie są zapisane oraz zarządzane przez zespół projektowy w trakcie całego cyklu życia budynku.
Finowie o wdrażaniu BIM
Fiński projekt RAVA3Pro koncentruje się na automatyzacji sprawdzania pozwoleń na budowę wydawanych w oparciu o technologię BIM.
Pani Anna-RiittaKallinen od kilkunastu lat odpowiada za proces wdrażania technologii BIM w Finlandii. W spotkaniu wziął również udział pan Pekka Virkamäki, reprezentujący fińskie Ministerstwo Środowiska, które z kolei odpowiada za działania rządu związane z budownictwem.
Kto korzysta z BIM
BIM wykorzystuje się w branży budowlanej i jest centralnym bankiem informacji dla wszystkich osób zaangażowanych w dany projekt.
Technologia ta najczęściej wykorzystywana jest przez osoby, które uczestniczą w tym procesie, to jest:
- architektów,
- inżynierów,
- wykonawców,
- pracowników budowlanych,
- inspektorów nadzoru budowlanego,
- klientów,
- właścicieli,
- deweloperów,
- i producentów.
Dlaczego technologia BIM jest ważna
- BIM pozwala sprawniej zorganizować pracę
- Ułatwia podejmowanie trafniejszych decyzji projektowych
- Pozwala budować w lepszy i bardziej zrównoważony sposób
Korzyści płynące z BIM wykraczają daleko poza grono osób bezpośrednio korzystających z tej technologii.