Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Cyfryzacja budownictwa ze wsparciem na poziomie wojewódzkim i lokalnym

Powrót

Cyfryzacja procesu budowlanego to kluczowy kierunek rozwoju nadzoru budowlanego zarówno na poziomie centralnym – w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego – jak i w całym kraju. Procesowi temu towarzyszą działania, których celem jest wsparcie organów na poziomie wojewódzkim i lokalnym.

Celem cyfryzacji procesu budowlanego jest opracowanie i udostępnienie obywatelom nowoczesnych i łatwych w obsłudze narzędzi. Ponieważ chcemy usprawnić obsługę na każdym etapie, zwiększamy możliwości terenowych organów, które za obsługę spraw zgłaszanych drogą elektroniczną odpowiadają. Dzięki współpracy z Wojewódzkimi Inspektorami Nadzoru Budowlanego, zdiagnozowaliśmy potrzeby w tym zakresie na obszarze poszczególnych  województw, w szczególności w mniejszych, terenowych jednostkach mówi Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Dlatego równolegle do tworzenia systemów, które obejmą cały nadzór w Polsce, wspieramy organy operacyjnie, by mogły z tych systemów w sposób kompletny w przyszłości korzystać. Takim działaniem jest zbudowanie ogólnopolskiego zespołu specjalistów IT, którzy będą służyć bezpośrednim wsparciem WINB i PINB w całym krajupodkreśla Dorota Cabańska.

Zespół informatyczny GUNB

Zespół tworzony jest od początku tego roku i systematycznie się rozbudowuje. Tworzą go specjaliści ds. wsparcia technicznego, którzy pracują bezpośrednio w Wojewódzkich Inspektoratach i współpracują z jednostkami powiatowymi.

Na ten moment zatrudnionych jest już 13 specjalistów. Założeniem jest, by docelowo w każdym w każdym z województw pracował specjalista z branży IT.

Pracę rozpoczęli już specjaliści w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, śląskim, małopolskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. W maju rozpoczną pracę w województwach świętokrzyskim i zachodniopomorskim, w czerwcu w podkarpackim, podlaskim i pomorskim a w lipcu w dolnośląskim.

Zadania zespołu

Głównym zadaniem zespołu jest wsparcie cyfryzacji nadzoru budowlanego w województwach i powiatach poprzez:

  • wspieranie jednostek przy wdrażaniu oprogramowania – w pierwszych etapach procesu,
  • uruchamianiu sprzętu niezbędnego do obsługi narzędzi i systemów GUNB – w dalszych jego etapach.

Specjaliści ds. wsparcia technicznego będą stanowili również pierwszą linię wsparcia poprzez rozwiązywanie kwestii związanych z bieżącym użytkowaniem takich systemów jak np. Elektroniczny Dziennik Budowy, Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń, a w przyszłości SOPAB. Więcej informacji o tych systemach znajduje się poniżej. Będą także gromadzić informacje o funkcjonowaniu systemów – wiedza ta będzie wykorzystana przez GUNB do ich rozwijania i ulepszania.

Korzyści cyfrowego procesu budowlanego

  • ułatwienie procesu obsługi obywateli w urzędach,
  • usprawnienie procesów wewnętrznych zarządzania dokumentacją elektroniczną w organach,
  • oszczędność czasu i kosztów,
  • ekologia,
  • ograniczenie ryzyka zgubienia lub zniszczenia dokumentów,
  • szybki dostęp do historii dokumentów online,
  • możliwość korzystania z  narzędzi w pracy zdalnej,
  • prosta obsługa poprzez www lub aplikację mobilną w telefonie.

Informacje dodatkowe - projektowane systemy i narzędzia

  • e-Budownictwo – serwis przeznaczony dla inwestorów/ obywateli do sporządzania i składania wniosków w procesie budowlanym, np. wniosku o pozwolenie na budowę, czy wniosku o pozwolenie na rozbiórkę.
  • c-KOB – Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego - aplikacja dla właścicieli i zarządców nieruchomości (dużych obiektów), gdzie będą pojawiać się wpisy kontrolne, plan sytuacyjny, protokoły, info o remontach, katastrofach budowlanych itp.
  • EDB – Elektroniczny Dziennik Budowy – aplikacja do prowadzenia dziennika budowy dla inwestorów, kierowników budów i innych uczestników procesu budowlanego. W EDB można wystąpić z wnioskiem o wydanie dziennika, prowadzić dziennik i zamknąć i złożyć w organie nadzoru budowlanego.
  • e-CRUB - elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane - rejestr dla organów i wyszukiwarka publiczna wszystkich osób z uprawnieniami budowlanymi. Rejestr zawiera dane ok 130 tys. osób uprawnionych.
  • SOPAB – System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie, projekt, polegający na budowę oprogramowania dla urzędników do obsługi obywateli w procesie budowlanym. Oprogramowanie będzie wykorzystywane w codziennej pracy przez powiatowe i wojewódzkie organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
  • CEEB – Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, system zarządzania bazą danych niskoemisyjnego ciepła, czyli m. in. informacjami o tym, gdzie dokładnie mamy zlokalizowane „kopciuchy”. W docelowym systemie  obywatele będą mogli zamówić przegląd kominiarski i inwentaryzację budynków, a także uzyskać informacje na temat finansowania remontów termomodernizacyjnych.
  • RWDZ – Rejestr Wniosków Decyzji i Zgłoszeń - miejsce, w którym przechowywana są dane dotyczące terminu realizacji wniosków o pozwolenia na budowę i zgłoszeń budowy z projektem budowlanym. System jest wewnętrzny, ma na celu dotrzymanie terminowości w organach, ale posiada też wyszukiwarkę publiczną.
  • SNRWB – System Nadzoru nad Rynkiem Wyrobów Budowlanych  - system do przekazywania informacji kontrolnych przez organy zaangażowane w kontrolę wyrobów budowlanych. System jest również wewnętrzny, ale zasila dane do wygodnej wyszukiwarki publicznej badanych próbek.
  • RKO – Rejestr Kontroli Obowiązkowych - baza danych z wpisów kontrolnych dotyczących obiektów budowlanych dla organów nadzoru budowlanego.
  • RKB – Rejestr Katastrof Budowlanych - bada danych, dotycząca zgłoszeń katastrof budowlanych.