System Nadzoru Rynku Wyrobów Budowlanych (e-SNRWB) wdrożyliśmy na początku 2022 r., by usprawnić działania kontrolne organów w sprawach wyrobów budowlanych i ujednolicić dokonywane przez nie ustalenia dotyczące wyrobów na terenie wszystkich województw. System umożliwił także przygotowanie przejrzystej publikacji wyników badań próbek wyrobów budowlanych.
Jednolite informacje o wyrobach budowlanych
System e-SNRWB to narzędzie przeznaczone dla organów nadzoru rynku wyrobów budowlanych (Głównego Inspektora i 16 wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego).
Wprowadzane do systemu dane, już podczas czynności kontrolnych, widoczne są dla wszystkich organów nadzoru rynku wyrobów budowlanych. Ujednolica to ustalenia organów w sprawach wyrobów udostępnianych na terenie wszystkich województw. W systemie gromadzone są również informacje nt. wydanych opinii dla organów celnych, postępowań w sprawie wyrobów niespełniających wymagań ustawy o wyrobach budowlanych i w sprawie nałożenia kary pieniężnej, a także wydawane orzeczenia.
Teraz e-SNRWB wchodzi w drugą fazę rozwoju
System zostanie zintegrowany z bazami CEIDG i KRS. Zapewni to możliwość zaciągania aktualnych i jednolitych danych o podmiotach, których dotyczą działania kontrolne, tj. sprzedawców producentów i importerów wyrobów budowlanych.
Ponadto obecny rozwój systemu ma na celu:
- usprawnić pracę inspektorów poprzez zabezpieczenie wprowadzonych danych przed ich utratą przy chwilowym zerwaniu połączenia internetowego,
- wzmocnić czytelność protokołów kontroli drukowanych z systemu.
Zmiany i modyfikacje obejmą także moduł dotyczący raportów i publikacji próbek. Dzięki temu będą możliwe szybsze analizy zgromadzonych danych na temat kontroli i wyników badań próbek wyrobów.
Dzięki e-SNRWB możesz sprawdzić z czego budujesz
Na stronie GUNB znajdują się informacje o wynikach badań wszystkich próbek wyrobów budowlanych zleconych przez organy nadzoru budowlanego.
O e-SNRWB
System e-SNRWB powstał w ramach projektu „Stworzenie centralnego systemu dotyczącego nadzoru nad rynkiem wyrobów budowlanych wraz z serwisem internetowym służącym do obsługi Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych”. Współfinansowany był ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.19 Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego.