Marcin Cudak, dyrektor Biura Organizacyjnego Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, został wybrany na stanowisko Sekretarza Generalnego Europejskiego Konsorcjum Nadzoru Budowlanego (CEBC). Wybory odbyły się podczas spotkania konsorcjum w Helsinkach w dniach 22–24 października.
To ważne, że reprezentant Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego będzie pełnił tak istotną funkcję na arenie międzynarodowej. Ma to ogromne znaczenie dla zagranicznej współpracy i wymiany wiedzy w zakresie nadzoru budowlanego i prawodawstwa budowlanego, ale także dla naszego urzędu – powiedziała Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Wybory Członków Zarządu
Walne Zgromadzenie CEBC przeprowadziło wybory Członków Zarządu.
Marcin Cudak, dyrektor Biura Organizacyjnego, jednogłośną decyzją delegatów został wybrany na Sekretarza Generalnego Konsorcjum Europejskiego Nadzoru Budowlanego (CEBC).
Prezydentem, po raz drugi, został przedstawiciel Hiszpanii Sergio Vazquez, a wiceprezydentem Brytyjczyk Philipa O’Brien. Pozostali członkowie zarządu to: Diane Marshall, Kevin Dawson, Saša Galonja, Kyriacos Kouros i Steven Scott.
Tematyka spotkania
Tematem przewodnim była reforma ustawodawstwa budowlanego. Ma ona na celu wprowadzenie obowiązkowego stosowania technologii BIM w procedurze udzielania pozwolenia na budowę oraz automatyzację tego procesu.
Gospodarzem spotkania było Fińskie Stowarzyszenie Inspektorów Budowlanych (RTY). Uczestniczył w nim także Grzegorz Polak, dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych GUNB.
Idea powstania CEBC
CEBC zostało założone w 1989 r.
Zrzesza organizacje członkowskie z krajów europejskich i pozaeuropejskich. Są to zarówno instytucje państwowe, jak i prywatne realizujące zadania z zakresu szeroko pojętego nadzoru budowlanego w państwach członkowskich. Obecnie w skład CEBC wchodzi aż 29 instytucji z 20 krajów.
Cele działalności CEBC
- Rozpowszechnianie i wymiana informacji w zakresie funkcjonujących w państwach członkowskich systemów nadzoru budowlanego;
- Promowanie i przyczynianie się do poprawy bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju budownictwa.