Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Ciekawe interpretacje GUNB – rażąca niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Powrót
Na zdjęciu: Blat biurka. Po lewej jego stronie leżą dwie książki, a na nich młotek sędziowski na podstawce. Po prawej stronie biurka leży kieszonkowy zegarek i stoi złota ozdobna waga.

Wracamy po przerwie wakacyjnej z cyklem: Ciekawe interpretacje GUNB. Dzisiaj publikujemy 39 wydanie, w którym opisujemy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w sprawie decyzji GINB. Sprawa dotyczyła stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę zespołów budynków jednorodzinnych. Podstawą wniosku o stwierdzenie nieważności była rażąca niezgodność inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Opis sprawy:

Wnioskodawca złożył do wojewody wniosek o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę:

  • pięciu zespołów budynków jednorodzinnych (po cztery budynki w zabudowie szeregowej)
  • i dwóch zespołów budynków jednorodzinnych (po dwa budynki w zabudowie szeregowej).

Argumentacja wniosku opierała się na dwóch głównych zarzutach: rażącej niezgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w zakresie:

  • zasad odprowadzania ścieków
  • i dopuszczalnego rodzaju zabudowy.

Projekt budowlany przewidywał odprowadzenie ścieków sanitarnych do 6 zbiorników o objętości 6m3 każdy. Jednak w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziany był zakaz realizacji kompleksów nowej zabudowy na terenach nieobjętych zbiorczą kanalizacją sanitarną.

Jednocześnie, zgodnie z otrzymanymi warunkami od gestora sieci, inwestor miał zapewniony odbiór ścieków do czasu wybudowania gminnego kolektora ściekowego i odprowadzania ścieków do oczyszczalni.

Pół roku po wydaniu pozwolenia na budowę starosta przyjął bez sprzeciwu zgłoszenie inwestora, które dotyczyło zamiaru budowy sieci kanalizacji sanitarnej w celu przyłączenia do niej powyższych budynków. Ponadto na etapie postępowania odwoławczego inwestor przedłożył kopie dokumentów, które potwierdzały prowadzenie prac w zakresie podłączenia inwestycji do gminnej kanalizacji sanitarnej.

Dodatkowo w ocenie wnioskodawcy sporne budynki mieszkalne to w rzeczywistości budynki wielorodzinne. Taka zabudowa nie jest dopuszczalna zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wojewoda odmówił stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę, a GINB utrzymał w mocy decyzję wojewody.

WSA w Warszawie wyrokiem z 22 kwietnia 2022 r., sygn. akt VII SA/Wa 1091/21, oddalił skargę na decyzję GINB, a NSA wyrokiem z 26 marca 2024 r., sygn. II OSK 241/23, oddalił skargę kasacyjną od wyroku Sądu I instancji.

Wyrok:

WSA w Warszawie z 22 kwietnia 2022 r., sygn. akt VII SA/Wa 1091/21

W ocenie Sądu w przedmiotowej sprawie doszło do naruszenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie zasad odprowadzania ścieków. Jednak brak jest szczególnie negatywnych skutków tego naruszenia. W postępowaniu nieważnościowym badanie prawidłowości decyzji przeprowadzane jest w oparciu o stan prawny i faktyczny, który istnieje na dzień jej wydania. Jednak powyższa zasada nie znajduje zastosowania w odniesieniu do oceny społeczno-gospodarczych skutków stwierdzonego uchybienia.

Skutki danego aktu, jak również skutki uchybień, które go obciążają, mają charakter następczy względem podjętego rozstrzygnięcia. Przy ich ocenie nie tylko dopuszczalnym, ale wręcz koniecznym jest uwzględnienie również tych okoliczności, które nastąpiły po wydaniu kontrolowanego rozstrzygnięcia. Mowa tu o skutecznym zgłoszeniu i rozpoczęciu budowy sieci kanalizacji po udzieleniu pozwolenia na budowę.

Ponadto Sąd zgodził się z oceną GINB, że sporne budynki, pomimo, że mają wspólny fundament (płytę fundamentową), stanowią konstrukcyjnie samodzielną całość i są budynkami jednorodzinnymi.

Postawa prawna

1. Ustawa - Prawo budowlane: art. 3 pkt 2a, art. 35 ust. 1 pkt 1a

O cyklu

W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.

Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB

Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB